Komenda Wojewódzka od 2019r. jest partnerem programu pn. „Szkoła przyjazna Wodzie – AKTYWNI BŁĘKITNIE, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Program jest adresowany do uczniów klas IV-VII i ma na celu zintegrowane działania na rzecz edukacji ekologicznej, w szczególności w zakresie dbałości o wodę.

Co roku w rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych lądują tony śmieci. W wodzie lądują zalegające w domu śmieci i to nie są tylko papierki, ale plastik, sprzęt AGD (lodówki, pralki), RTV (telewizory, radia) a nawet i pojazdy. Głównie problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy wszyscy wybierają odpoczynek nad wodą czy na leśnych polanach i łąkach. Według prowadzonych statystyk w czasie pandemii porzucanie śmieci i tworzenie tzw. „dzikich wysypisk” jeszcze się zwiększyło. Problem ten dotyczy również i naszego powiatu. Porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów, przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Porozrzucane tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje prowadzą do trwałego skażenia wód oraz środowiska. Chodzi tu również o zwierzęta, które zjadają np. pozostawiony plastik, co prowadzi do trwałych i nieodwracalnych zmian w ich organizmach.

Spot filmowy "Portret pamięciowy", ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego mieszkańca naszego kraju, do tego aby – nie porzucać śmieci.

Na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można przesłać zgłoszenie dzikiego wysypiska nad wodą lub swój pomysł, co zrobić, by śmieci nad wodą było mniej.

Apelujemy o niezaśmiecanie miejsc, w których przebywamy. Pamiętaj „rzeka pamięta, kto ją zatruwa!”.